Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual Ortodonti yani görünmez diş telleri dişlerinizin arka yüzüne takılarak estetik açıdan sizleri rahatsız etmeyen diş telleridir.

Bu tedavi sürecinde karşıdaki kişi dişlerinizde tel olduğunu fark etmemektedir. Bu tedavinin süre olarak normal diş tellerinden bir farkı bulunmamakta ve estetik açıdan kaygıları olan hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Kişiye özel olarak üretilen Lingual Braketlerin boyut ve kalınlıkları dişlerin dış yüzlerinde kullanılan braketlere göre daha küçük ve incedir. Diş yüzeylerine tam olarak adapte olduklarından dolayı konuşma zorluğu ve dilde oluşabilecek rahatsızlıklar minimuma inmektedir.

Yapılan araştırmalarda Lingual Ortodonti ile yapılan tedavi tükürük salgısının artmasına bağlı olarak dışarıdan diş tellerine göre daha az çürük meydana geldiği saptanmıştır.

Lingual Ortodonti Avantajları?

Lingual Ortodonti herkes ve her türlü ortodontik bozuklukta uygulanabilir. Kişinin diş yapısına özel olarak üretildiğinden sınırlar oldukça geniştir.

  • Rahattırlar, alışma sürecinden sonra ağzınızda siz bile tel olduğunuzu unutacaksınız.
  • Herhangi bir iletişimizde kendinizden emin bir şekilde konuşabileceksiniz.
  • Dudak yaralanmaları olmaz.
  • Yaş grubu fark etmeksizin her yaşa ve her türlü diş bozukluğuna uygulanabilir.
  • Alerjik reaksiyona neden olmaz.
  • Teller kişiye özel olarak üretildiğinden diğer tellere göre yaşanabilecek sıkıntılar minimuma indirilmiş olur.

Lingual Ortodontik Tedavide Yaşanabilecek Zorluklar Nelerdir?

Görünmez diş telleri dişlerin arka yüzüne takılacağından;

  • 1-2 Hafta alışma süreci olduğundan konuşmayı engelleyebilmektedir. Alışma sürecinden sonra bu sorun ortadan kalkmaktadır.
  • Yine 1 hafta alışma sürecine bağlı olarak dilde hafif tahrişler meydana gelebilmektedir. Bu durumda alışma sürecinden sonra ortadan kalkmaktadır.

Lingual Ortodonti Her Yaşta Uygulanır Mı?

Lingual Ortodonti teknolojinin gelişmesi ile her yaşta hastaya uygulanabilmektedir.

Çapraşıklıklarda, çekimli ortodontik tedavilerde, iskeletsel bozukluklarda hatta ortognatik cerrahi vakalarında sorun olmadan uygulanabilmektedir.

Daha detaylı bilgi almak ve sorularınızı sormak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İrtibat Tel: 0 212 231 36 46 - 0 533 270 50 68