Kimse fark etmeden estetik ortodonti tedavisi görmenin tek yolu olan "Lingual Ortodonti", dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılan sabit tellerle yapılan ortodonti tedavisine denir. Lingual dil dokusuna komşu bölge demektir. Tam da tarif edildiği üzere bu tel tedavi yönteminde teller dil dokusuna komşu yüzeye yapıştırılır.

Günümüzde erişkin hastalar arasında sıklıkla tercih edilen  bir başka tedavi şekli de, braketlerin, dişlerin iç yüzeylerine yapıştırıldığı “Lingual Ortodonti” dir. Lingual ortodontide kullanılan özel braket ve teller dişlerin görünür dış yüzeyleri yerine iç yüzeylerine yapıştırılmakta ve bu sayede, tedavi görmekte olduğunuzu sizin ve doktorunuzun dışında kimse fark etmemektedir. Lingual ortodontik tedavi tekniğinin, kendisine has bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu teknik konusunda uzmanlaşmış ve lingual ortodontist ünvanını almış olan doktorunuz muayenenizden sonra sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Yetişkin hastalarımızda diş teli tedavisi için bir üst sınır olmayıp tek ve en önemli kriter hastamızın ağız ve diş dokularının sağlıklı olmasıdır. Tedaviye başlamadan önce diş eti çekilmeleri ve dolayısıyla kemik kayıpları iyi değerlendirilmeli, vakaya göre en kısa sürede en sağlıklı sonucu alabileceğimiz tedavi yöntemi seçilmelidir. Çocuk hastalardan farklı olarak ortodonti tedavi normlarına göre en ideali değil, hastamızın koşullarına göre en ideali elde etmeyi hedeflemeli ve tedaviyi şekillendirmeliyiz.