Lingual Tedavi Nedir?

Lingual Tedavi yani görünmez diş telleri dişlerinizde bulunan çapraşıklık ve bozuklukların düzeltilmesinde kullanılan tedavi yöntemidir.

Lingual Tedavi uygulamasında teller ve braketler normal diş tellerinin aksine dişlerin arka yüzüne takılarak uygulanmaktadır. Bu sayede herhangi bir iletişim halindeyken ağzınızda diş tellerinin bulunduğu fark edilememektedir.

Ortodonti tedavi sırasında estetik açıdan oluşan kaygıları tamamen ortadan kaldıran lingual Tedavi, günümüzde özellikle erişkin hastalar arasında son derece popüler olan bir tedavi yöntemidir.

İlk olarak 1970 yıllarında kullanılmaya başlanmış olan lingual tedavi günümüzde teknolojik gelişmelerin de yardımıyla her vakada kusursuz olarak uygulanabilmektedir. Bu noktada hastaların dikkat etmesi gereken en önemli nokta tedaviyi yapacak olan doktorun lingual ortodontist ünvanına sahip olmasıdır. Bu teknik günümüzde ortodonti alanında üst uzmanlık olarak kabul edilmektedir.

Lingual Tedavi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Lingual tedavi görüntüsüne önem veren ancak estetik kaygılar sebebiyle ortodontik tedaviye tereddütlü yaklaşan hasta kesimlerinin ilk ve tek tercihi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedaviyi uygulayacak doktor bu teknik ile ilgili gerekli eğitimi almış ve yeterli tecrübeye sahip ise her türlü vakada kusursuz olarak uygulanabilmektedir. Diğer bir deyişle lingual tedavi ile dışarıdan uygulanan teller ile tedavi edilen her türlü vaka tedavi edilebilmektedir.

Lingual Tedavinin Avantajları?

  • Normal tellerin aksine görünmezler,
  • Hastalarda estetik görüntü kaygısını tamamen ortadan kaldırır,
  • Düşünülenin aksine tüm yaş gruplarına uygulanabilir,
  • Kişilerin meslek ve sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkilememektedir,
  • Kişiye özel olarak üretilen teller normal tellere göre oluşabilecek rahatsızlıkları minimuma indirir.

Lingual Tedavinin Dezavantajları?

  • Dişlerin arka yüzüne takıldığından dolayı kişinin konuşmasını kısa bir süre etkilemektedir. 1-2 hafta alışma sürecinden sonra bu durum normale dönmektedir.

Lingual Tedavi Fiyatları?

Lingual Tedavi normal diş tellerine göre daha pahalı olmaktadır. Kişiye özel olarak üretilen ve dişlerin arka yüzüne eğimli bir yapı ile yerleştiren bu diş telleri özel laboratuvarlarda üretilmektedir.

Bunun yanı sıra dişlerinizin bozukluğu ve tedavi sürecinize bağlı olarak fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir.

Fiyatlar ve tedavi süreçleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İrtibat Tel: 0 212 231 36 46 - 0 533 270 50 68