Düzgün dişler ve güzel bir gülümseme sağlığımız açısından olduğu kadar “estetik görüntümüz” açısından da dikkate alınması gereken faktörlerin başında gelmektedir. Sağlıklı, estetik ve düzgün dişler, alımlı bir gülümseme sağlamanın yanında sosyal yaşantımızda da gerek özgüvenimiz, gerekse konforumuz açısından kendimizi rahat hissetmemize yardımcı olur.

Çapraşık dişlerin tedavisinde kullanılan yöntemler yıllar içinde gelişerek hastalara daha kullanışlı imkânlar sunmaya başlamıştır. Bir dönem sıkça karşılaştığımız diş rengindeki braketler ortodontik tedavi sırasında oluşan estetik sorunları belli bir noktaya kadar ortadan kaldırmış ve yetişkin hastaların ortodontik tedaviye sıcak bakmalarına yol açmış olsa da, hastaların bu konudaki kaygılarını tam olarak ortadan kaldıramamıştır.

Bu noktada özellikle 2000’li yıllardan itibaren estetik ortodonti alanında meydana gelen teknolojik gelişmeler, hastalar için, başkaları tarafından fark edilmeyecek şekilde tasarlanmış tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yol açmıştır. Lingual Ortodonti, yani halk arasında bilinen adıyla “görünmeyen diş telleri”, “içten tel tedavisi” veya “arkadan tel tedavisi” bu yöntemlerin başında gelmektedir.

Yakın zamana kadar ağızda istenmeyen bir görünüme neden olan metal ve şeffaf teller, özellikle iş hayatındaki yetişkin hastaların ortodontik tedaviye uzak durmasına sebep olmaktadır. İçten uygulanan diş tellerinin kullanıldığı lingual yöntem, estetik kaygılardan uzak bir ortodontik tedavi gerçekleştirmeyi mümkün kılarak erişkin ortodonti tedavisine yeni bir boyut getirmiştir. Bu tedavi braketlerin görünmesini tercih etmeyen erişkin hastalara tedavi sırasında, özgürce yaşamlarına devam edebilme imkânı sağlamıştır.

Lingual tedavi yönteminde teller, dişlerin ön yüzüne değil de arka yani dilden tarafa olan-yüzüne takılmaktadır. Bu şekilde bu teknik ile tedavi gören hastalarımız tedavi süresince estetik kaygılardan uzak yaşantılarına özgürce devam edebilmektedir. Çapraşık diş tedavisi, lingual tedavi sayesinde, artık dış görünüşünüzden ya da özgüveninizden feragat ederek gerçekleştireceğiniz bir tedavi olmaktan çok uzak!

Sadece lingual tedavinin uygulandığı kliniğimizde hastaların yaşı, yüz yapısı, profili ve gülme hattı dikkate alınarak, kendi laboratuarımızda kişiye özel olarak üretilen tel ve braketler kullanılmaktadır. Böylece, hastalarımızın yaşayabileceği sıkıntılar ve tedavi süresi asgariye indirilerek, hem tedaviye uyum kolaylığı, hem de günlük yaşantıda estetik konforun devamı sağlanmaktadır.

Hepimiz biliyoruz ki ağız rahatlığı olmadığı an, kişi sağlığından sosyal yaşantısına kadar her yönden olumsuz etkilenir. Lingual tedavi sayesinde herhangi bir estetik kaygı taşımadan ortodontik tedavinizi sürdürmeniz ve dış görünüşünüzden ödün vermeden çekici bir gülümsemeye sahip olmanız artık çok kolay!