Her birey sağlıklı ve güzel gülümsemeye sahip olmayı önemser ve diş bozuklukları gidermek amacıyla bir çok hekime başvurararak bu konuda yardım almaya çalışır.

Özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren meydana gelen teknolojik gelişmeler sayesinde diş çapraşıklıklarının tedavisinde değişik tedavi yöntemleri gelişmiş ve dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılarak uygulanan metal braket ve teller artık tarihe karışma noktasına gelmiştir. Günümüzde özellikle erişkin hastaların en fazla tercih ettiği ortodontik tedavi yöntemi olan Lingual tekniksayesinde her tür ortodontik bozukluk kısa sürede mükemmel bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Peki Lingual Teknik Nedir?

Lingual teknik halk arasında görünmez diş telleri olarak bilinmektedir. Diş yapınızda oluşan bozuklukları gidermek amacıyla uygulanan bu teknik özellikle uzun ortodontik tedavi sırasında görünüşlerinden ödün vermeyen erişkin hastalar arasında oldukça yaygın bir hale gelmiştir.

Tarihçesini incelediğimizde 1970 yıllarında ortaya çıkarılmış bir tedavi olarak görülmekle birlikte, bazı kaynaklar 1907 yılında lingual teknik ile ilgili çalışmaların yapılmaya başlandığını bildirmektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde lingual teknik ortodontik vakaların tümünde hata oranı sıfır olacak şekilde uygulanabilmektedir.

Elbette ki tedavi sürecinin doğru ve sıkıntısız bir şekilde ilerleyebilmesi için lingual tedaviyi yapacak olan doktorların bu alanda uzmanlaşmış ve lingual ortodontist ünvanına sahip olması gerekmektedir. Bunun yanında en az bu kriter kadar önemli olan laboratuar hizmetini tedavi sırasında kesintisiz olarak sağlayabilen hekimler seçilmelidir. Laboratuar hizmetini dışarıdan alan ortodontistlerin yapmış oldukları lingual tedavilerde ciddi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir.

Bu teknik sadece lingual ortodontistler ve düzgün bir laboratuar hizmeti sağlayabilen hekimler tarafından sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir.

Avantajları Nelerdir?

*Dişlerin ön yüzlerine uygulanan geleneksel diş tellleri gibi görünür değildir.

*Diş çapraşıklıklarında düzelmeler başladığı andan itibaren, hasta ortodontik aygıtların dişlerin arkasında olması sebebiyle tedavi sonuçlarını erken yaşamaya başlar.

*Düşünülenin aksine her yaştan bireye uygulanabilen bir tekniktir.

*Kişilerin hem sosyal, hem de profesyonel hayatlarını asla olumsuz etkilemez.

*Kişilere özel üretilen braket ve teller sayesinde oluşacak tüm rahatsızlık en az seviyeye indirilmekte, tedavi süresi kısalmaktadır.

Dezavantajları Nelerdir?

Tekniğin herhangi bir dezavantajı olmamakla birlikte;

*Dişlerin arka yüzeylerine uygulandığından dolayı ilk zamanlarda dil ile ilgili bazı rahatsızlıklar oluşabilir. Konuşma bir miktar etkilenir. Ancak iki haftalık alışma sürecinin sonunda bu sorunlar tamamen ortadan kalkar.

*Tekniğin maliyeti geleneksel tedavilere göre daha yüksektir.

 

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için sadece Lingual teknik alanında hizmet veren kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.