Zirkon Diş Tedavisi Nedir?

Diş Hekimleri tarafından sıklıkla tercih edilmekte olan Zirkon Diş doğal diş yapısına yakınlığı ve doku uyumu nedeni ile hastalar arasında da oldukça popülerdir.

Estetik bir görünüm kazanmak için uygulanan ve bunun yanında birçok tedaviden daha çok tercih edilmesinin nedeni doğal dişlerimizden ayırt edilememesi ve dayanıklı olmasıdır.

Zirkon Dişler metal desteksiz kaplama çeşididir. Bu sayede ışığı geçirir ve diş etinde koyu bir renk görüntüsü oluşturmazlar.

Zirkon Diş Kullanım Alanları?

 • Dişlerde ileri derece renkleşme bulunan kişilerde. (Beyazlatma ile sonuç alamayan hastalarda.),
 • Dişleri önceden aşındırılmış kişilerde,
 • Dişlerinde kırık bulunan kişilerde,
 • Dolgu yapılamayacak dişlerde,
 • Çapraşık ve eğri dişlerde (öncesinde mutlaka ortodontik tedavi tavsiye edilmektedir)

Zirkon Diş Tedavisinin Yararları Nelerdir?

Zirkon diş tedavisi ile doğallıktan ödün vermeyen protetik bir tedavi çeşididir.

 • Saydam ışığı geçiren bir yapısı bulunmaktadır.
 • Alerjik yapısı bulunmamaktadır.
 • Zirkon diş de kullanılan porselen kaplamanın pürüzsüz yapısı sayesinde sigara ve kahve gibi leke yapıcı gıdalardan oluşan diş üzerinde ki lekeleri minimize etmektedir
 • Bazı diş tedavilerinde sonradan oluşan ağız kokuları bu tedavide olmamaktadır.
 • Sıcaklığa dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır.
 • Tartar ve diş taşına karşı dayanıklıdır.

Zirkon Dişin Zararları Nelerdir?

Zirkon Dişlerin kanıtlanmış bir dezavantajı bulunmamaktadır. Dokulara uyumlu ve zararsız bir materyaldir.

Hastalarda zamanla oluşan diş eti çekilmesi, kızarıklık veya ağrı gibi rahatsızlıklar Zirkon Dişten değil tedaviyi uygulayan doktorun hatasından kaynaklanan problemlerdir. Doktor veya teknisyenden kaynaklı dokular zarar görmüş olabilir.

 

Bunların haricinde sağlıksız diş etine sahip olan bir hastalara uygulanan zirkon dişler ileride değişik sorunlar çıkartabilmektedir. Zirkon Diş tedavisi düşünen hastaların öncelikle konu ile ilgili uzmanlaşmış bir dişhekimi tarafından detaylı muayenesi gerekmektedir.

 

Zirkon diş uygulaması ile dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi bu tedavi ile ilgili yapılan yanlışların başında gelmektedir. Özellikle erişkin hastalar tellerin görüntüsünden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı dişlerindeki çapraşıklıkları zirkon diş uygulaması ile düzeltme yoluna gitmektedirler. Böyle bir uygulamada dişler üzerinde yapılacak kesim miktarı artmakta ve bu durum orta ve uzun dönemde diş kaybı ile sonuçlanabilmektedir.

 

Lingual tedavi veya bu tedavinin modifiye bir şekli olan LSA (Lingual Sosyal Altı) ortodontik tedavi sırasında hastaların estetik kaygılarını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

 

Lingual Tedavi Nedir?

 

Görünmez diş telleri adıyla da bilinen Lingual Tedavi dişlerinizin arka yüzüne takılarak estetik bir rahatsızlık vermeyen diş telleridir.

Dişlerinde çapraşıklık bulunan ve Zirkon Diş tedavisi yaptıracak olan hastalara zirkon diş tedavisi öncesinde uygulanan erişkin hastaların sıklıkla tercih ettikleri tedavi yöntemidir.

 

Daha detaylı bilgi almak ve sorularınızı sormak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İrtibat Tel: 0 212 231 36 46 - 0 533 270 50 68